Funda toprağı

Funda Toprağı

Funda bitkisi yapraklarının çürütülerek gübre olması amacıyla kullanılan ürünlerine funda toprağı adı verilmektedir. Pek çok hayvan dışkısı ve bitkilerin karışımından elde edilen toprak çeşidi özellikle süs bitkilerinin verimli bir toprakta yetişmesi açısından tercih edilmektedir.

Çok kumlu, kumlu ve yaprak çürüntüsü ile karışık topraklar olmak üzere 3 farklı çeşidi bulunan funda toprağının en verimlisi beyaz kumu bulunan topraktır. Dere vadi gibi yerlerden yağmur veya sel sularının etkisiyle biriktirilerek elde edilen toprak türü hafif bir toprak özelliğiyle de suyu çok çabuk emme özelliğine sahiptir.

Toprağın asitliliğini arttırma özelliğine sahip karışım yapısında doğal humuslu toprak olan funda toprağı demir içerikli gübreyi emerek içinde hapsetmekte ve bitki köklerinin demir vitamini ile beslenmesini sağlamaktadır.

Humusça zengin esmer renkteki çeşitli yaprak ve diğer bitki atıklarını çürümesiyle meydana gelen funda toprağı süs bitkisi toprak karışımı için ideal bir seçim olacak. Açelya ve komar gibi süs bitkileri asitli ve humuslu toprak türünü sevdiğinden bu süs bitkileri için funda toprağının kullanılması gerekir.

Bitkilerin ihtiyaç duyduğu kalsiyum, makro ve mikro elementleri de içeren toprak türü de dengeli bir şekilde içererek su yutucu özelliğinin azaltılmasıyla suyu içinde hapsetmektedir. Fundagil ailesinden her türlü süs bitkisi için verimliliği ve gelişimi arttırmak adına funda toprağı tercih edilebilir.

Diğer Hizmetler

Kaliteli ve Güvenilir Hizmet için Bizi Arayın